Ukrajinská kavárna - F POINT

Ukrajinská kavárna

Ukrajinská kavárna není jen místo pro posezení a dobrou kávu, ale místem setkávání, vzdělávání a kultury. Když sem přijdete, ucítíte kromě kávy i vůni hlubokých osobních lidských příběhů.

Myšlenka vzniku ukrajinské kavárny přišla na jaře krátce po příchodu prvních uprchlíků z válečné zóny. Naším cílem bylo vytvořit pro ně v Jihlavě zázemí, kde by mohli nalézt kromě posezení při kávě nebo čaji také přátelství a pomoc, či informace a prostor pro uplatnění svých schopností. A tak v kavárně můžete vidět třeba kreativní malování dětí, večery poezie, či schůzku s psychologem a krizovým interventem, nebo poradenské setkání.

Celý provoz kavárny zajišťují ukrajinští dobrovolníci, kteří místnost krásně upravili a vyzdobili. To vše s pomocí organizace F POINT a dalších dobrovolníků a dárců z celé České republiky. Kavárna by nevznikla bez prvotního činu Města Jihlava, které pro pomoc ukrajinským uprchlíkům vyčlenilo celý dům, zřídilo v něm krizové ubytování a svěřilo F POINTu zbývající část prostor na různé aktivity. Vybudovali jsme pak společnými silami kromě kavárny i hernu pro předškoláky, ukrajinskou knihovnu, učebnu, kde probíhají kurzy češtiny pro dospělé, a šatník s humanitární pomocí pro potřebné. Celý den tento prostor žije a slouží mnoha návštěvníkům.

Kavárna je otevřená každý všední den od 16 do 19 hodin. Může přijít každý jen tak k posezení u kávy a čaje. Obslouží vás sami ukrajinští dobrovolníci. Vše je za dobrovolný příspěvek, za který nakupujeme suroviny a potřeby pro provoz. Jsou srdečně zváni nejen Ukrajinci, ale i všichni Češi, kteří se chtějí s příběhy Ukrajinců seznámit, potkat se s konkrétními lidmi tváří v tvář a kteří chtějí Ukrajincům v jejich těžké situaci pomáhat.

Facebook Ukrajinské kavárny